Wystrój wnętrza mieszkalnego ma niezwykle znaczenie. Wpływa ono nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale także ma duży wpływ na nasz nastrój i podejście do życia. Specjaliści potwierdzają, że wygląd otoczenia, w którym się znajdujemy, ma ogromny wpływ na samopoczucie.

Warto zatem dobrze zaplanować nasze wnętrze, tak, by jego wystrój był spójny i tworzył piękną i harmonijną całość, nie zaś był zlepkiem przypadkowych nagromadzeń niepasujących do siebie przedmiotów. Jednym ze sprawdzonych i popularnych sposobów jest aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim. Czym się charakteryzują takie pomieszczenia?

stół styl skandynawski

Czym charakteryzuj się styl skandynawski?

Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim stanowi bardzo popularną formę zdobienia pomieszczeń mieszkalnych. Styl ten jest bardzo charakterystyczny i łatwy do rozpoznania. To, co w sposób najbardziej dobitny jest zauważalne w przypadku aranżacji skandynawskiej to kolorystyka. Styl ten bazuje na jasnych barwach, a w szczególności na graniu bielą. Chodzi zarówno o kolor ścian, jak i mebli. Aranżacja skandynawska to także piękno płynące z prostoty i minimalizmu. Idealnie styl ten nadaje się dla osób, które nie lubią przepychu i nadmiernego luksusu, a za to odnajdują się w rozświetlonych i przejrzystych wnętrzach. Nastrój panujący w pomieszczeniu wykończonym w stylu skandynawskim jest spokojny i przyjemny. To estetyka, która sprzyja relaksowi.

Autentyczność i prostota

Ważnym aspektem aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim jest granie stylową autentycznością. Można tego dokonać przez zastosowanie elementów z widocznymi śladami użytkowania. Mogą to być meble w stylu antyków, ale nie jest to wymóg konieczny. Wystarczy zastosowanie elementów, których używali np. nasi dziadkowie. Styl skandynawski unika przepychu i nagromadzenia dekoracji, stawiając na użyteczność przedmiotów znajdujących się we wnętrzu. Myśląc o autentycznym elemencie, można postawić zatem na szafeczkę czy biurko. Obok autentyzmu, ważnym elementem, który buduje nastrój wnętrza urządzonego w stylu skandynawskim jest prostota. Stanowczo należy unikać rozbudowanych elementów pasujących do nowoczesnego stylu charakteryzującego się przepychem i luksusem. Przytulny klimat można stworzyć przez eksponowanie fotografii rodzinnych czy rysunki dzieci lub drobne przestrzenne figury wykonany ze specjalnego drutu.

Czytaj artykuł  Jak sobie poradzić z uciążliwymi upałami?

Funkcjonalizm

Główną cechą stylu skandynawskiego jest funkcjonalizm. Podczas aranżowania wnętrza nie ma miejsca na rozwiązania, które nie znajdą celowości. Nie ma tu mowy o samym pięknie i przypadkowości. Każdy element musi spełniać swoje zadanie. Logika i celowość ułożenia mebli i innych przedmiotów jest głównym motorem napędowym urządzania pomieszczeń. To, co zasługuje na pochwałę, to fakt, że styl ten ma charakter całoroczny. Idealnie sprawdzi się podczas lata i wiosny, ze względu na ciepło płynące ze stonowanego minimalizmu i estetyki tworzonej przez piękno prostych rozwiązań. Z kolei dominująca biel we wnętrzu sprawia, że wnętrze pięknie komponuje się ze śnieżną zimą zaglądającą przez okna.