Wystrój wnętrza mieszkalnego ma niezwykle znaczenie. Wpływa ono nie tylko na estetykę pomieszczenia, ale także ma duży wpływ na nasz nastrój i podejście do życia. Specjaliści potwierdzają, że wygląd otoczenia, w którym się znajdujemy, ma ogromny wpływ na samopoczucie.

Warto zatem dobrze zaplanować nasze wnętrze, tak, by jego wystrój był spójny i tworzył piękną i harmonijną całość, nie zaś był zlepkiem przypadkowych nagromadzeń niepasujących do siebie przedmiotów. Jednym ze sprawdzonych i popularnych sposobów jest aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim. Czym się charakteryzują takie pomieszczenia?

stół styl skandynawski

Czym charakteryzuj się styl skandynawski?

Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim stanowi bardzo popularną formę zdobienia pomieszczeń mieszkalnych. Styl ten jest bardzo charakterystyczny i łatwy do rozpoznania. To, co w sposób najbardziej dobitny jest zauważalne w przypadku aranżacji skandynawskiej to kolorystyka. Styl ten bazuje na jasnych barwach, a w szczególności na graniu bielą. Chodzi zarówno o kolor ścian, jak i mebli. Aranżacja skandynawska to także piękno płynące z prostoty i minimalizmu. Idealnie styl ten nadaje się dla osób, które nie lubią przepychu i nadmiernego luksusu, a za to odnajdują się w rozświetlonych i przejrzystych wnętrzach. Nastrój panujący w pomieszczeniu wykończonym w stylu skandynawskim jest spokojny i przyjemny. To estetyka, która sprzyja relaksowi.

Autentyczność i prostota

Ważnym aspektem aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim jest granie stylową autentycznością. Można tego dokonać przez zastosowanie elementów z widocznymi śladami użytkowania. Mogą to być meble w stylu antyków, ale nie jest to wymóg konieczny. Wystarczy zastosowanie elementów, których używali np. nasi dziadkowie. Styl skandynawski unika przepychu i nagromadzenia dekoracji, stawiając na użyteczność przedmiotów znajdujących się we wnętrzu. Myśląc o autentycznym elemencie, można postawić zatem na szafeczkę czy biurko. Obok autentyzmu, ważnym elementem, który buduje nastrój wnętrza urządzonego w stylu skandynawskim jest prostota. Stanowczo należy unikać rozbudowanych elementów pasujących do nowoczesnego stylu charakteryzującego się przepychem i luksusem. Przytulny klimat można stworzyć przez eksponowanie fotografii rodzinnych czy rysunki dzieci lub drobne przestrzenne figury wykonany ze specjalnego drutu.

Funkcjonalizm

Główną cechą stylu skandynawskiego jest funkcjonalizm. Podczas aranżowania wnętrza nie ma miejsca na rozwiązania, które nie znajdą celowości. Nie ma tu mowy o samym pięknie i przypadkowości. Każdy element musi spełniać swoje zadanie. Logika i celowość ułożenia mebli i innych przedmiotów jest głównym motorem napędowym urządzania pomieszczeń. To, co zasługuje na pochwałę, to fakt, że styl ten ma charakter całoroczny. Idealnie sprawdzi się podczas lata i wiosny, ze względu na ciepło płynące ze stonowanego minimalizmu i estetyki tworzonej przez piękno prostych rozwiązań. Z kolei dominująca biel we wnętrzu sprawia, że wnętrze pięknie komponuje się ze śnieżną zimą zaglądającą przez okna.