Większość freelancerów pracuje w domu, choć nie zawsze jest to wygodne – właściciele kawalerek zmagają się z brakiem miejsca i coraz częściej wybierają strefy coworkingowe, w których można wygodnie pracować. Jednak mieszkając w  kawalerce, możesz mieć równocześnie salon i biuro – wystarczy, że umiejętnie zagospodarujesz niewielką przestrzeń.

Tysiąc pomysłów na jedno pomieszczenie

Dysponując małą kawalerką, najpewniej nie zrealizujesz swojego marzenia o łóżku w rozmiarze 160×200 cm, co jednak nie oznacza, że nie możesz mieszkać wygodnie. Postaraj się zaoszczędzić przestrzeń i zamiast łóżka wybierz praktyczne meble do salonu, takie jak rozkładana sofa, na której będziesz mógł wylegiwać się i wygodnie spać. Pracując w tym samym pomieszczeniu, w którym śpisz, wyrób w sobie nawyk – codziennie po wstaniu z łóżka składaj sofę, zanim usiądziesz przy biurku. W ten sposób pozbędziesz się chęci, by wrócić do ciepłej pościeli i zrobić sobie kolejny dzień wolny.

Najlepsze miejsce na mini biuro

Nawet w najmniejszym pomieszczeniu znajdzie się miejsce na niewielkie biurko z wygodnym krzesłem. Wybierz najlepsze miejsce do pracy i tam ustaw biurko. Zdecyduj, czy chciałbyś pracować twarzą do okna, czy może wolisz podczas pracy mieć przed sobą ścianę. Praca przy oknie nie zawsze jest komfortowa – jeśli nie masz rolet, możesz zmagać się ze zbytnim nasłonecznieniem, które męczy wzrok i przeszkadza w pracy. Z kolei praca plecami do okna jest dobra, ale tylko wtedy, gdy twój komputer wyposażony jest w matową matrycę – w przeciwnym razie słońce będzie świeciło w monitor, zakłócając pracę. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie biurka przy jednej ze ścian sąsiadujących z tą, na której znajduje się okno.

Elektroniczni złodzieje czasu

Salon jest miejscem, w którym bardzo często znajdują się sprzęty elektroniczne, takie jak telewizor. Pracując przy komputerze i równocześnie jednym okiem oglądając program rozrywkowy, będziesz poirytowany i mniej efektywny. Podczas pracy nie włączaj telewizora, a jeśli kusi cię możliwość oglądania programów, odłącz sprzęt od gniazdka i ustaw biurko tyłem do niego. Jeśli nie lubisz pracować w ciszy, włącz radio, które nie będzie odciągało twojej uwagi od pracy, lub stwórz własną playlistę złożoną z ulubionych piosenek bądź muzyki sprzyjającej skupieniu.

Naturalnie, że zieleń!

Praca w domu ma wiele zalet, szczególnie jeśli jesteś osobą, która lubi pracować w samotności. Jednak freelancerzy niekiedy całe dnie spędzają w jednym pomieszczeniu, szczególnie jeśli pracują nad dużym zleceniem. Dla wielu z nich jest to męczące – brak możliwości oddzielenia miejsca pracy od miejsca odpoczynku może spowodować, że będziesz myślał o obowiązkach nawet w czasie wolnym. Aby zapobiec temu niekorzystnemu efektowi pracy w domu, urządź wnętrze, w którym będziesz czuł się dobrze. Pomogą w tym wygodne i nowoczesne meble do salonu oraz rośliny doniczkowe, które nawilżą powietrze, oczyszczą je ze szkodliwych substancji i korzystnie wpłyną na twoje samopoczucie. Postaw w różnych miejscach kilka kwiatów, takich jak skrzydłokwiat, paproć, fikus czy begonia, i otaczaj się naturą, nawet jeśli pilne zlecenie nie pozwala ci wyjść na zewnątrz. Jeśli poczujesz zmęczenie pracą w domu, zawsze możesz znaleźć strefę coworkingową w swoim mieście i przenieść się do niej na jakiś czas. Dobrym rozwiązaniem jest również robienie regularnego przemeblowania – w nowym miejscu twój mózg będzie pracował efektywniej, a ty zaczniesz wolniej odczuwać zmęczenie.