Żadne inne wnętrze nie wymaga tak częstych zmian, jak pokój dziecięcy. Dla noworodka przygotowujemy przytulny pokoik z łóżeczkiem i fotelem dla mamy. Po kilku miesiącach zaczynamy dodawać zabawki, a następnie wstawiamy większe łóżko i dostosowujemy wystrój wnętrza do upodobań malucha. Istnieją jednak pomysły, które są uniwersalne, bez względu na wiek dziecka.<

Wprowadź magię do dziecięcego świata

W pokoju dziecięcym niezwykle istotny jest nastrój. Przypomnij sobie chwile z własnego dzieciństwa, które spędziłeś w bezpiecznym schronieniu, w otoczeniu ciepłego światła i miękkich materiałów – czy to nie wtedy rodziły się w Twojej głowie najpiękniejsze historie? Pokój dziecięcy powinien być wypełniony ciepłymi kolorami i „odcięty” od świata zewnętrznego. Aby wprowadzić magiczną atmosferę, warto kupić długie firany, które przysłonią okno i ochronią przed inwazją potworów z zewnątrz. Firany można pomysłowo przyozdobić, używając wyciętych z papieru elementów, stworzonych podczas wspólnej zabawy, lub zawieszając łańcuchy z lampkami, które ocieplą wnętrze i ułatwią zasypianie.

Pokój młodzieżowy

Miękko i przytulnie

Obecnie wiele osób inspiruje się skandynawską modą, stawiając na miękkie dodatki do wnętrz, takie jak poduszki i koce, które obowiązkowo występują w zestawie z ciepłymi skarpetami i kubkiem piernikowej latte. Skoro taki klimat odpowiada dorosłym, z pewnością pokochają go również dzieci, które uwielbiają miękkie faktury materiałów. Pokój dziecka warto wypełnić poduszkami, pluszakami i kocami, które dodatkowo zabezpieczą wszelkie ostre kanty lub twarde elementy. Poduszkami można się również świetnie bawić – tworząc twierdzę lub organizując rodzinną bitwę. Nie można zapomnieć również o tym, by ocieplić podłogę – w tym celu niezastąpiona będzie miękka wykładzina lub puszysty dywan typu shaggy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by wybrać wysokiej jakości dywan, który można szybko i łatwo wyczyścić.

Gadżety, które pokocha każde dziecko

Dobór akcesoriów jest kwestią indywidualną i zależy od płci oraz upodobań dziecka. Aby wprowadzić do pokoju dziecięcego niepowtarzalną atmosferę i sprawić, by było to ulubione miejsce malucha, warto postawić na sprawdzone gadżety, które z pewnością przypadną do gustu Twojemu dziecku.

Huśtawka

Niemal każde dziecko marzy o własnej huśtawce, której nie będzie musiało dzielić z innymi dziećmi. Wbrew pozorom montaż huśtawki w pokoju nie jest trudny, jednak w trosce o bezpieczeństwo podczas montażu należy postępować dokładnie z poradnikiem lub poprosić o pomoc fachowca.

Namiot

W pokoju dziecięcym powinno znaleźć się miejsce, do którego nikt poza dzieckiem nie będzie miał wstępu (chyba że za jego pozwoleniem). W bezpiecznym schronie maluch będzie mógł leniuchować, bawić się i rozmyślać. Idealną propozycją jest namiot, niedrogi gadżet, który można również zrobić samodzielnie. W namiocie powinno znaleźć się miejsce na miękkie poduszki i ulubione maskotki dziecka.

Biblioteczka

W pokoju malucha nie może zabraknąć również jego pierwszej biblioteczki. Obecnie wydawane książki są małymi dziełami sztuki, które pozwalają się zrelaksować, a przy tym uczą i rozwijają zdolność opowiadania. Na szczególną uwagę zasługują poważane na całym świecie książki skandynawskie, a także pozycje od polskich autorów i ilustratorów, którzy zdobywają międzynarodowe nagrody. Warto usunąć z pokoju dziecka przedmioty elektroniczne, takie jak telewizor czy tablet, i zastąpić je pobudzającymi wyobraźnię książkami.