Marzysz o tym, żeby stół w salonie stał się miejscem, które przyciąga oko, ale nie masz pomysłu, jak to zrobić? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Co położyć na stół w salonie?

Wydawałoby się, że mebel taki jak stół służy tylko do jednej rzeczy – jedzenia. Nic bardziej mylnego. Stół, oprócz tego, że faktycznie jest elementem niezbędnego wyposażenia, bez którego trudno byłoby wyobrazić sobie posiłki, stanowi również ważny element dekoracyjny. Dekorując stół, warto wziąć pod uwagę rzeczy takie jak:

  • osobiste preferencje,
  • porę roku i nadchodzące święta,
  • charakter pomieszczenia.

Pierwszy punkt nie wymaga chyba rozwijania. Każdy z nas posiada jakieś preferencje w kwestii aranżacji wnętrz – czy to kolorystyczne, czy też dotyczące na przykład określonego typu drewna. Niektórzy lubią cięższe akcenty – tutaj świetnie sprawdzą się ozdoby w ciemniejszych kolorach. Inni znów lubią, gdy na stole stoją kwiaty. Nie bez znaczenia jest także aktualna pora roku czy też nadchodzące uroczystości. Przykładowo, w okresie bożonarodzeniowym świetnie sprawdzą się ozdoby utrzymane w ciepłej, złoto-czerwonej tonacji kolorystycznej lub też w zimnej, srebrno-niebieskiej w zależności od tego, czy jesteś fanką pierwszego, czy drugiego rozwiązania. Przy kupnie dekoracji na stół w salonie warto wziąć pod uwagę także ogólny wystrój pomieszczenia. Jeżeli Twój salon urządzony jest na przykład w stylu skandynawskim, warto postawić na oszczędne, lecz delikatne ozdoby, które wydobędą z niego pełnię potencjału. Oczywiście wszystkie opisane wyżej czynniki mają znaczenie, lecz pamiętaj, że równie ważny jest Twój gust, bo ostatecznie to Ty spędzisz przy stole najwięcej czasu.

Codzienny wystrój stołu w salonie

Jeżeli dużo pracujesz i nie masz czasu zastanawiać się nad tym, co postawić na stół w salonie w zależności od okoliczności takich jak pora roku czy nadchodzące święta, warto zdecydować się na wystrój uniwersalny. Innymi słowy – udekorować stół „raz a porządnie”, czyli w taki sposób, by pasował do zmieniających się warunków atmosferycznych i innych, zewnętrznych okoliczności. Tutaj przydatne okażą się wszelkiego rodzaju drobne ozdoby jak na przykład małe figurki dekoracyjne. Jeżeli jesteś zwolenniczką kwiatów, wówczas możesz zainwestować w wazon i w zależności od preferencji – żywy lub sztuczny bukiet. Na rynku dostępny jest duży wachlarz produktów tego typu. Oczywiście na stole, w szczególności jesienią i zimą nie może zabraknąć świeczki. Możesz kupić pojedynczą sojową świecę zapachową albo dekoracyjne lampiony. Dla uwielbiających klasykę dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na stole świecznika. Do wyboru mamy tutaj świeczniki szklane i metalowe. Ciekawym akcentem na stole może być także odmierzająca czas klepsydra.

Świąteczne dekoracje na stół w salonie

Za wyczekiwanymi małymi rytuałami idą też odpowiednie ozdoby. Dotyczy to także stołu w jadalni bądź salonie. Stół, niezależnie od tego, czy jest umieszczony w centrum, czy gdzieś z boku pomieszczenia, stanowi zwykle jeden z ważniejszych mebli w salonie. Dlatego też tak ważna jest zarówno świąteczna, jak i codzienna jego aranżacja – nie dość, że spędzasz przy nim dużo czasu każdego dnia, to oglądają go też zaproszeni przez Ciebie goście. Jak nadać temu, wydawałoby się, zwykłemu meblowi, odświętny i uroczysty charakter? Jednym z pomysłów jest położenie świątecznego obrusu. Uważasz, że nie warto kłaść obrusu na stół podczas świątecznej kolacji, bo i tak ktoś zaraz go pobrudzi? Dziś już na szczęście nie musisz się tym martwić. Na rynku istnieją specjalnie zaprojektowane tak zwane plamoodporne obrusy. Tutaj dobrze sprawdzi się też obrus w ciemnym kolorze, który skutecznie „ukryje plamy”, jak na przykład odświętna czerwień. Świąteczny charakter stołowi może nadać także odpowiednio dobrana misa na owoce czy pieczywo. Będzie zarówno praktycznym, jak i estetycznym rozwiązaniem.

Aranżacja stołu na romantyczny wieczór

Długie, jesienne i zimowe wieczory sprzyjają tworzeniu romantycznej atmosfery. Możesz jej nieco dopomóc, odpowiednio aranżując stół w salonie. I choć mówi się, że najlepszym afrodyzjakiem jest czekolada, to pamiętaj, że adekwatne udekorowanie stołu jest równie ważne, bo dodaje atmosferze ważnego, romantycznego akcentu. Ale jak to zrobić? Co postawić na stół? Pierwszym, istotnym elementem, który podkreśli nastrój, jest oczywiście świeca zapachowa lub świeczki zapachowe. Zapach powinien być jednocześnie wyrazisty i delikatny – ważne jest, żeby odpowiednio go dobrać, żeby był wyczuwalny i jednocześnie nie przytłaczał. Do świeczek zapachowych konieczny będzie świecznik. Tu znów najlepiej sprawdzą się raczej klasyczne i minimalistyczne rozwiązania, takie jak na przykład pojedynczy drewniany świecznik. Drugą, równie ważną rzeczą jest obrus. Tutaj najlepiej postawić na klasyczny odcień czerwieni. W przypadku par, które znają się trochę dłużej, miłym akcentem będą także sztuczne płatki róż. Zazwyczaj dostępne są w dwóch podstawowych kolorach: czerwonym oraz kremowym.

Kilka ważnych zasad przy dekoracji stołu

Na idealną dekorację nie ma gotowego przepisu, istnieje jednak kilka zasad, którymi warto się kierować. Jedną z nich jest umiar – co za dużo, to niezdrowo. Nie oznacza to oczywiście, że musisz być minimalistką albo, co gorsza ascetką i nie postawić na stole praktycznie niczego. Oznacza to jedynie, że nie należy przesadzać. Przykładowo, jeśli postawisz na stole kilka różnych, ale rzucających się w oczy figurek, sprawi to, że nie będą one przyciągać wzroku, lecz rywalizować o uwagę. Wtedy dekoracje, zamiast pełnić funkcję upiększającą, niepotrzebnie obciążają stół. Drugą, ważną zasadą jest dopasowanie wystroju do okazji. Czym innym jest bowiem trzymanie się jednego uniwersalnego wystroju, a czym innym uparte pozostawanie przy na przykład figurce sani świętego Mikołaja, mimo że termometr za oknem wskazuje 30 stopni. Trzecią, być może najważniejszą zasadą jest bycie w zgodzie ze sobą i swoimi preferencjami. Bo, jeżeli o tym zapomnisz, to nawet mając stół w salonie jak z żurnala, nie będziesz szczęśliwa. A to przy urządzaniu wnętrza jest przecież najważniejsze.