Obecnie lokaty są tak nisko oprocentowane, że w przypadku dość sporych oszczędności wręcz nieopłacalne. Mając dużą sumę zaoszczędzonych pieniędzy, znacznie korzystniej jest zainwestować w zakup mieszkania na wynajem. To długoterminowa inwestycja, która stała się doskonałą alternatywą dla tych, co chcą zarabiać na swoich oszczędnościach więcej, niż daje lokata bankowa.

Wynajem nieruchomości Warszawa

Wynajem nieruchomości się opłaca

Zarabianie na wynajmie nieruchomości zależne jest od wielu czynników. W dużych miastach z kilkoma uczelniami wyższymi, jak np. Wrocław, Kraków, Warszawa, a nawet Lublin, łatwiej będzie wynająć mieszkanie, choćby studentom. Jeśli jest to kawalerka, wówczas można osiągnąć najwyższy potencjalny dochód, który szacuje się na około 6-6,5% wartości nieruchomości. Im mieszkanie na wynajem ma więcej pokoi, tym mniejszy realny dochód dla właściciela.

Aby obliczyć, ile realnie można zarobić na wynajęciu nieruchomości, należy zastanowić się, przez ile miesięcy w roku mieszkanie będzie wynajmowane. Z reguły przyjmuje się, że będzie to czas 10 miesięcy, o ile nie przytrafi się najemca, który będzie zalegał z płatnościami.

Od kwoty pobieranej za wynajem należy odliczyć czynsz płacony do spółdzielni, podatek od nieruchomości, podatek od przychodów z wynajmu, który wynosi 8,5% przychodu oraz ubezpieczenie mieszkania. Dodatkowo trzeba się spodziewać, że raz na jakiś czas właściciel mieszkania będzie musiał przeprowadzić remont lub jakieś naprawy.

Mieszkanie blok na wynajem

Niewielkie mieszkanie w dobrej lokalizacji w większym mieście to dobra inwestycja, która na bieżąco powinna przynosić realne zyski.

Inwestowanie w nieruchomości

Poniżej ciekawy filmik dotyczący inwestowania w nieruchomości. Autorem jest Rozwojowiec z YouTube.